Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm – Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

yazar: | Eylül 27, 2012 | Kategori:Çocuk Sağlığı, Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm – Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Sağlık – bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm, burnu tıkalı çocuklar nasıl rahat uyur, burun tıkanıklığı nasıl geçer, çocğumun burnu tıkalı nasıl açabilirim, çocuklarda burun tıkanıklığına çözüm, cold mix damla

Küçük çocukların çeşitli nedenlerden dolayı burnu akar. Ama mikrop kapar, ama üşütür ama ama enfeksiyon bulaşır.

Kış aylarında özellikle burun akıntısı annelerin en büyük kabusu. Çünkü çocuğun burnu aktığında geceleri uyuyamaz ve anneyide uyutmaz.

Yemek yemez uykusunu alamazsa çocukta feci şekilde bir huzursuzluk meydana gelir. Şimdi size bir anne olarak bu dönemleri nasıl atlatacağınızın ve çocuğunuzu nasıl rahatlatacağınızın ip uçlarını vereceğim.

Öncelikle burun tıkalıysa yada akıntı varsa mutlaka dahada sulandırmanız gereklidir. Bunun için serum fizyolojik damlalar yeterli olur.

Çocuğunuz burnuna damlayı sokturmak istemiyorsa basınç gücü düşük deniz suyu spreylerinide kullanabilirsiniz.

Sulanan burundaki akıntıyı şimdi aspre etmeliyiz. Bunun için en uygun ve en kullanışlı olanı orti bebe nazal aspratörüdür.

Çocuğunuzun burnuna bir ucunu sokacağınız aspratörün bir ucuda sizin ağzınızda olacak. Çekiş gücünü ağzınızla ayarlayabileceğiniz için çocuğunuz çok fazla rahatsız olmayacaktır.

Şimdi sıra temizlenen burnu açık tutmakta.Bunun içinse cold mix isimli damlayı mutlaka edinmelisiniz. Kesinlikle hiç bir zararı yok. Okaliptüs ve ladin yağından oluşan bu damla aynı viks gibi kokar ama kesinlikle içinde kimyasal madde bulundurmaz bu koku okaliptüse aittir.

Ve kesinlikle mentol içermez. Çocuğunuzun yakasına yada yatacağı yastığa 1-2 damla damlatmanız yeterli olacaktır. Damlalar fazla kaçarsa paniklemeyin sadece biraz fazla kokar o kadar. Sabaha kadar çocuğunuzun burnunu açık tutmaya yarayacaktır.

Ve yoğun akıntı varsa kafasının altındaki yastığı yükseltmeniz çocuğun veya bebeğin uyku kalitesini arttıracaktır.

Akıntıları kulak pamuğunun ucuyla hafifçe ve hissettirmeden silebilirsiniz.

4 Responses »

 1. hale
  06:58 on Ekim 20th, 2012

  bebeklerde burun tıkanıklığı ve akıntısı olur sanırım sürekli ama dikkat etmek lazım üşütmelerde ve soğuklarda korumalıyız bebeklerimizi.

 2. gaye
  19:53 on Ekim 20th, 2012

  bebeklerimizi zamanında doktora götürelim lütfen.damlayla soruna çözüm bulunuyor gerçi ama zamanında götürelim yinede

 3. ferit
  17:52 on Kasım 4th, 2012

  bebeklerde burun tıkanıklığı en çok kış aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. çocukların burunlarının tıkanıklığına grip, enfeksiyonel hastalıklar da sebep olabilir.çocuklar annelerini böyle durumlarda çok rahatsız ederler. çünkü kendileri de rahatsızdırlar.

 4. saç dökülmesi
  15:52 on Mart 14th, 2013

  benim de burnum sürekli tıkanıyor kullandığım damlalar da fayda etmiyor burun ameliyatı dışında başka bir ilaç var mı bu problem için acaba

Leave a Reply